Koncertna sezona 2020/2021.

Koncertne Sezone

27.MAJ 2021

Četvrtak, 27. maj / 20h
Koncert: Marcin Kužniar, gitara (Poljska)

Takmičenje:
Petak, 28. maj:
16h / PRO kategorija - I etapa

Subota, 29. maj:
10h / I YOUTH kategorija
11h / II YOUTH kategorija
12:30h / III YOUTH kategorija
16h / IV YOUTH kategorija
19h / V YOUTH kategorija

Nedjelja, 30 maj:
10h / VI YOUTH kategorija
20h / PRO kategorija – FINALE 

Online takmičenje pratite na FB strani: https://www.facebook.com/MIGConline

 


10.MAJ 2021

U ponedjeljak, 10. maja sa početkom u 19 časova, na Velikoj sceni Muzičkog centra Crne Gore Crnogorski simfonijski orkestar održaće koncert kojim će dirigovati Nil Venditi, mlada dirigentkinja iz Italije koja svoju karijeru gradi širom Evrope, uspješno sarađujući sa  brojnim renomiranim orkestrima i ansamblima. Na repertoaru će se naći tri uvertire iz opera Đoakina Rosinija – „Seviljski berberin“, „Turčin u Italiji“ i „Italijanka u Alžiru“, kao i „Simfonija br. 7“ u A-duru, op. 92 Ludviga van Betovena. Poseban kuriozitet na koncertu predstavljaće dva odabrana animirana filma (omaži Đ. Rosiniju) koja će na filmskom platnu pratiti izvođenje uvertira iz opera „Turčin u Italiji“ i „Italijanka u Alžiru“, a čiji su autori čuveni filmski stvaraoci iz Italije Emanuele Lucati i Đulio Đanini.

 

 

 

 


28.APR 2021

Nakon preseljenja u novu zgradu, Muzički centar Crne Gore i Crnogorski simfonijski orkestar će u srijedu, 28. i četvrtak, 29. aprila sa početkom u 19 časova, prvi put otvoriti svoja vrata za ljubitelje klasičnog zvuka.

Zbog važećih epidemioloških mjera, na Velikoj sceni će nastupiti duvački i gudački ansambli CSO-a, kao i redukovani sastav Crnogorskog simfonijskog orkestra, dok će broj posjetilaca u auditorijumu biti ograničen na pedeset po koncertu.

Pod rukovodstvom dirigentkinje Holi Hjun Čo (Južna Koreja / SAD), asistentkinje dirigenta Pava Jarvija u orkestru „Tonhale“ u Cirihu i muzičke direktorke orkestara „Vidikon“ i „Alumni“ Univerziteta „Sv. Galen“, biće interepretirana „Serenada za duvače“, op. 7 Riharda Štrausa, „Rajnski parohijski plesovi“ Bernda Aloisa Cimermana, „Koncert za kontrabas i orkestar br. 2“ Đovanija Botesinija, „Interludijum br. 3“ iz scenskog komada „Rozamunda“ Franca Šuberta, kao i „Italijanska simfonija“ Feliksa Mendelsona. Solističku dionicu u Botesinijevom koncertu tumačiće kontrabasista Crnogorskog simfonijskog orkestra – Vasilije Gagović.

Svi zainteresovani koji ne budu u prilici da uživo prisustvuju nastupima crnogorskih simfoničara, imaće mogućnost da snimak koncerta isprate posredstvom RTCG, medijskog partnera Muzičkog centra Crne Gore.


13.FEB 2021

U okviru edukativnog programa Muzičkog centra Crne Gore u Kamernoj sali MCCG održane su dvodnevne majstorske radionice za mlade violončeliste koje je vodila Karmen Maria Elena Gonzales - gostujuća umjetnica iz Španije i profesorka na Konzervatorijumu u Kordobi. Radionice su bile namijenjene učenicima srednjih muzičkih škola i studentima Muzičke akademije sa Cetinja koji su iskoristili priliku da kroz aktivno i pasivno učešće i rad sa mentorkom razvijaju svoje tehničke i estetske sposobnosti.


12.FEB 2021

Nakon majstorskih radionica violončela namijenjenog učenicima srednjih muzičkih škola i studentima sa Muzičke akademije na Cetinju i naredni projekat, koji je u Muzičkom centru Crne Gore zakazan za nedjelju, 14. februara sa početkom u 20 časova, biće u znaku mladih muzičara.

U organizaciji Muzičkog centra, Asocijacije studenata Crne Gore i Muzičke akademije sa Cetinja biće upriličen online koncert studenata Muzičke akademije koji će publika moći da prati na YouTube i Facebook stranicama Muzičkog centra Crne Gore, Muzičke akademije Cetinje i Asocijacije studenata Crne Gore.

Na koncertu će nastupiti: Marija Sinđić (flauta), Jovan Jovović (violina), Gleb Bedniakov (viola), Vasilije Vujadinović (klarinet), Filip Miladinović (gitara), Žunja Lipanović (flauta), Sari Šaćiri (violončelo) i Uroš Sučić (truba), a program će obuhvatiti sljedeće kompozicije: ,,Sonata apasionata" u fis-molu za solo flautu (Zigfrid Karl-Elert), ,,Mazurka", op.10, br.2 (Ežen Isaj), ,,Sonata za solo violu", op. 25, br. 4, I i II stav (Pol Hindemit), ,,Koncert za klarinet br.1", III stav (Karl Marija fon Veber), ,,San u šumi" (Agustin Barios Mangore), ,,Čakona za solo flautu" op.107, br.30 (Zigfrid Karl-Elert), ,,Virtuozni komad" (Petar Iljič Čajkovski) i ,,Laura" (Ante Grgin).

Studente su pripremali profesori sa Muzičke akademije na Cetinju Marija Đurđević Ilić, Vujadin Krivokapić, Mihail Bereznjicki, Petar Garić, Danijel Cerović, Mladen Popović i Nikola Mijajlović, dok je klavirska pratnja pripada profesoru Alekseju Molčanovu.


13.JAN 2021

Shodno međunarodnoj saradnji sa zemljama Mediterana, koja se odvija u okviru Medinea mreže, Muzički centar Crne Gore obavještava sve muzičare uzrasta od 18 do 30 godina da su audicije za Medinea sesije kojima koordinira festival Eks-en-Provans (Francuska) otvorene za 2021. godinu.

Audicije će biti sprovedene ONLINE (slanjem videa), a po njihovom završetku biće odabrani najbolji mladi muzičari iz zemalja Mediterana (od 12 do 14 izvođača po audiciji). Medinea sesije su usmjerene na različite muzičke pravce i stilove (džez, tradicionalna muzika, rana muzika, itd.), uz primjenu improvizacionih tehnika, te je potrebno da kandidati prethodno imaju intenzivniju izvođačku praksu i solidnu sposobnost improvizovanja pri muziciranju.


28.SEP 2020

Kao i tokom prethodnih godina, Muzički centar Crne Gore će i ove godine svoju izdavačku djelatnost predstaviti na 6. Međunarodnom Sajmu knjiga u Podgorici, koji će se održati od 29. septembra do 3. oktobra u „Bemax areni“.

Na sajmu će biti izloženo osamnaest knjiga, među kojima su značajni doprinosi razvoju etnomuzikološke i muzikološke misli u Crnoj Gori. Pored ranijih izdanja, dostupna je i knjiga Narodne pjesme Crne Gore, jednog od najznačajnijih melografa i etnomuzikologa na prostoru bivše Jugoslavije, prof. Miodraga Vasiljevića, koja je promovisana i realizovana ove godine u saradnji sa Crnogorskom akademijom nauka i umjetnosti.

Osim knjiga na štandu se mogu pronaći i kompakt diskovi (cd-i), istaknutih umjetnika u formi solističkih, vokalnih i instrumentalnih ansambala, sa posebnim naglaskom na trostruki cd Crnogorskog simfonijskog orkestra iz 2017. godine, kojim je zaokružena prva decenija rada nacionalnog ansambla.

Ovogodišnje predstavljanje institucije na Sajmu knjiga, organizovao je Edukativni centar Muzičkog centra Crne Gore, čijim će djelovanjem biti unaprijeđeni i obogaćeni različiti vidovi edukativnih muzičkih programa u našoj zemlji.

 

27.SEP 2020

Duvački i Gudački ansambli Crnogorskog simfonijskog orkestra nastupiće u Baru, na 33. Barskom ljetopisu, u nedjelju, 27. septembra, sa početkom u 20 časova na platou ispred Dvorca kralja Nikole.

Dvije kompozicije će izvesti Duvački ansambli CSO-a i to: „Uvertiru“ iz operete „Slijepi miš“ Johana Štrausa II i “Američku svitu broj 1” Enrikea Krespa. “Uvertira” se, od premijere operete (5.4.1874. godine) do danas, pozicionirala kao jedna od najpopularnijih ikada napisanih, a u aranžmanu Andreasa N. Tarkmana pred barskom publikom će je izvesti devet duvačkih instrumenata sa kontrabasom.

U drugoj kompoziciji, “Američkoj sviti” iz 1977. savremenog urugvajskog kompozitora i tromboniste Krespa, predstaviće se limeni duvački kvintet, “ilustrujući” kroz pet stavova različite stilove američke muzike.

 Nakon ovih djela, Gudački ansambl Crnogorskog simfonijskog orkestra će tumačiti „Četiri godišnja doba u Buenos Ajresu“ čuvenog argentinskog kompozitora Astora Pjacole, u aranžmanu Leonida Desjatnikova, za solo violinu i gudački ansambl (iz 1998. godine). 

Solističku dionicu će interpretirati violinistkinja Mirka Šćepanović, umjetnička direktorica Muzičkog centra Crne Gore. Posebnu zanimljivost u izvođenju ovog djela predstavlja umjetničko-edukativni pristup zahvaljujući kojem će publika biti u prilici da se upozna sa načinima primjene citatnosti najpoznatijih melodija iz Vivaldijevih “Godišnjih doba”.


10.SEP 2020

U subotu, 12. septembra na Ljetnjoj sceni Centra za kulturu u Tivtu sa početkom u 20 časova će nastupiti članovi Crnogorskog simfonijskog orkestra.

Odgovarajući konceptu i zamisli festivala koji počiva na fenomenu “world music” – (“muzika svijeta” – koja se kao hibridni žanr pojavljuje tokom druge polovine XX vijeka i svoje mjesto nalazi i u umjetničkoj muzici kroz prisustvo etno i pop elemenata) biće izvedene kompozicije u kojima se mogu pronaći elementi koji referiraju na pomenuti žanr. Tako će manji izvođački ansambli sastavljeni od članova Crrnogorskog simfonijskog orkestra tumačiti djela kompozitora: Hoakina Turina “Molitva Toreadora” , Nine Perović “Gusle” (gudački kvartet); Eitora Vilje-Lobosa “Kvartet za flautu, obou, klarinet i fagot W230”, kompoziciju “Mladi” Leoša Janačeka (duvački sekstet), “Američku svitu broj 1” Enrikea Krespa, “Tri kineske narodne pjesme” Brusa Kembela  (duvački kvintet), “Bohemijsko-dansku narodnu melodiju FS130” Karla Nilsena i “Rumunske igre”, Bele Bartoka (Crnogorski gudači).
 
Muzički centar Crne Gore i World Music festival su potpisali ugovor o dvogodišnjoj saradnji pa ovaj koncert predstavlja prvi u nizu zajedničkih projekata koji su planirani.
 
S ozirom na epidemiološku situaciju u zemlji i ograničeno prisustvo publike na otvorenom biće omogućeno praćenje koncerta na zvaničnoj facebook stranici Tivat World Festival.