Koncertna sezona 2010/2011.

MSO

Lukas Genišas

file_214Lukas Genišas je rođen 1990. godine u porodici muzičara. Formalno obrazovanje je započeo  kao petogodišnjak na Muzičkom koledžu F. Šopen u Moskvi koji je završio sa najvišom ocijenom. Prošle godine se upisao na Moskovski državni konzervatorijum kod prof. Vere Gornostaeve, svoje bake, čuvenog ruskog pedagoga koja mu je bila i prvi učitelj.

Od dvanaeste godine učestvuje na takmičenjima i festivalima gdje redovno osvaja  priznanja: A Step to Mastery u Sankt Petersburgu;  Prvo CMS takmičenje; “Chopin Youth Piano Competition” i “ Youth Delphic Games Russia” u Moskvi,  Gina Bachauer, u SAD, Škotsko internacionalno takmičenje pijanista, Musica Viva u San Marinu, Musica della Val Tidone u Italiji…  Bio je stipendista fondacija  „Vladimir Spivakov“, „Mstislav Rostropovič“, kao i „The New Names Foundation Concerts”. Nagrađivan je od strane Ruske federacije Mladih talenata (2005) i Talentovane omladine XXI vijeka (2007).

 Nastupao je sa brojnim orkestrima uključujući: Simfonijski orkestar Hamburga i Duisburga u Njemačkoj, BBC škotski simfonijski orkestar, Litvanski državni orkestar, Sanktpeterburšku  Kapelu, sarađujući sa dirigentima: V. Zivom, A. Borejkom, S. Sondekiosom, D. i Lisom, Dž. Darligtonom, Dž. Logranom… Gostovao je u Francuskoj, Španiji, Poljskoj, Litvaniji, SAD, Njemačkoj…

Lukas Genišas ima širok repertoar u kome su zastupljene kompozicije od baroka do našeg doba. Već u osamnaestoj godini imao je deset impresivnih recital-programa i osam koncerata za klavir i orkestar. Listova h-mol sonata, Betovenova Hammerklavier, Sonata br. 1 J. Bramsa, "Ludus Tonalis" P. Hindemita, Prvi klavirski koncert Čajkovskog, Koncert br. 3, S. Rahmanjinova, Betovenov Četvrti su dio kompozicija koje često izvodi.

U časopisu “The New Times Russia” napisano je: “Lukas Genišas posjeduje senzacionalnu tehničku sposobnost i pronicljiv stil”;“Muzički život u Rusiji” navodi: Sa Betovenovom  “Hammerklavier” sonatom Lukas je demonstrirao zrelost koja je rijetka za njegove godine, najviši nivo klavirske izvođačke tehnike, preciznost i jasnoću, osjećajan stil, energiju i duboko razumijevanje djela” a nakon njegovog izvođenja Listove h-mol sonate Bela Davidovič je izjavila: “Ovo je talenat čudesne duhovne zrelosti koji istovremeno posjeduje sve odlike virtuoza”.

 

Roman Simović

Trenutno angažovan kao koncertmajstor ansambla Kamerata Salzburg, crnogorski umjetnik Roman Simović opisan je kao “vrhunski violinista” (Večernji list, Hrvatska) cijenjen po “izuzetnoj muzikalnosti” (Glos Konkursowy, Poljska) i “brilijantnom majstorstvu na ovom instrumentu” (Bad Reicenhall, Njemačka), a čuveni violinista Šlomo Minc (Schlomo Mintz) nazvao ga je “rijetkim talentom sa velikim potencijalom i neograničenim sposobnostima”. Brilijantni virtuozitet Romana Simovića i urođena muzikalnost, upotpunjena neograničenom imaginacijom, proveli su ga kroz Istočnu i Zapadnu Evropu, Rusiju, Izrael, Južnu Koreju, Tajland, Tursku, Kanadu, SAD i Južnu Ameriku, gdje je nastupao na poznatim scenama: Boljšoj teatar u Moskvi, Velika operska kuća u Tel-Avivu, Viktoria dvorana u Ženevi, Praški nacionalni teatar, Verdi teatar u Italiji, Umjetnički centar u Seulu, Grig dvorana u Bergenu…

Laureat je brojnih internacionalnih takmičenja: “Premio Rodolfo Lipizer” (Italija) gdje je pored zlatne medalje  dobio dvanaest specijalnih nagrada, “Sion-Valais” (Švajcarska), “Jampoljski” ( Rusija) i “Henryk Wieniawski” (Poljska), što mu je  donijelo mjesto među najznačajnijim mladim violinistima današnjice. Kao solista Simović je nastupao sa: “Amadeus” kamernim orkestrom (Rusija), “Bad Reichenhall Philharmonia” (Njemačka), “Bohemian Symphony Orchestra” (Češka Republika), CRR Kamernim orkestrom (Turska), “Franz Liszt” kamernim orkestrom (Mađarska), Kamerata Bern (Švajcarska), Kijevskom filharmonijom, Ljvovskom filharmonijom, Makedonskom filharmonijom, Moskovskim kamernim orkestrom, “Minas Gearis Brazil” filharmonijskim orkestrom, Poznjanskom filharmonijom, Praškom filharmonijom, Orkestrom RTS, Orkestrom riječke opere, Rumunskom filharmonijom, Seul simfonijetom (Korea), Tajlandskom filharmonijom…


 Gost je prestižnih festivala: Dubrovačke ljetnje igre, Kotor Art , BEMUS i NOMUS, “Sion Valais”  u Švajcarskoj, Bergen Festival u Norveškoj, Moskovski zimski festival, Sancepolero Festival u Italiji, Campus de Jordao u Brazilu, Portogruaro Festival u Italiji, sarađujući sa slavnim umjetnicima kao što su Šlomo Minc, Julian Rahlin, Itamar Golan, Marina Jašvili, Eduard Grač...

Izuzetno cijenjen i kao orkestarski muzičar, Roman Simović je bio koncertmajstor Filharmonijskog orkestra Minas Gearis Brazil od 2007. godine a u 2009. je pozvan za koncertmajstora Kamerate Salzburg u Austriji.  Snimao je za brojne radio i televizijske stanice u Ukrajini, Srbiji, Crnoj Gori, Tajlandu, Koreji, Turskoj, Hrvatskoj..

Pored aktivnog solističkog, i orkestarskog muziciranja, Roman Simović je strastan kamerni muzičar. Osnivač je gudačkog kvarteta Rubicon koji je imao niz zapaženih nastupa u regionu.

Roman Simović svira na violini “D. Didcenko” iz 1946. godine.

 

 Stefan Kamilarov

Bild Stefan Kamilarov_kleinStefan Kamilarov je rođen u  poznatoj porodici bugarskih muzičara. Nakon svestranog muzičkog obrazovanja u Sofiji, Beču i Štokholmu, nastupao je kao solista, kamerni muzičar, koncert-majstor širom Evrope. Pored svoje intenzivne koncertne aktivnosti studirao je dirigovanje kod Otmara Suitnera na Muzičkoj visokoj školi u Beču i kod Franka Ferare u Asiziju.

 Stefan Kamilarov je osnivač i vođa gudačkog kvarteta „Kamilarov“ i stalni saradnik orkestara Bečke državne opere i Bečke filharmonije. Pored ovog osnovao je i vodi ansambl „Simfonijeta Johan-Štraus- Beč", sa kojim je ostvario mnoge uspješne koncertne turneje. Sa ovim ansamblom snimio je i TV i film o životu i radu Johana Štrausa, koji je emitovan u mnogim zemljama.  Rado vidjen gostujući dirigent u Austriji, Bugarskoj, Švedskoj, Njemačkoj, Španiji i Japanu.

 Stefan Kamilarov djeluje kao predavač violine na Univerzitetu za muziku i likovnu umjetnost u Beču. Vodio je brojne  međunarodne majstorske kurseve za violinu i kamernu muziku u Austriji, Švedskoj, Finskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Bugarskoj, Finskoj i Italiji, a  veoma često je član žirija na međunarodnim violinističkim takmičenjima širom Evrope.

 

Štefan Kropfič

Bild Stefan Kropfitsch_kleinŠtefan Kropfič počeo je još u ranoj mladosti da uči violončelo kod Prof. T. Kühne. Odmah nakon diplomskog ispita na Bečkoj visokoj muzičkoj školi, koji je položio sa odličnim uspjehom, postao je asistent na ovom Institutu kod Prof. W. Herzer-a. Slijede brojne nagrade.

Okvir za pedagošku aktivnost predstavljaju sveobuhvatni međunarodni koncertni nastupi, na kojima se Štefan Kropfič pokazuje kao izvanredan solist sa brojnim orkestrima kao što je Orkestar „Mocarteum“ Salcburg, Moskovski filharmoničari, Festival Strings Lucern, orkestar Jugozapadno-njemačkog radija, Tonski umjetnici Donje Austrije, Filharmonijski orkestar Ljubljana i mnogi drugi. Brojna snimanja za radio. Kao čelista poznatog JESS-TRIO-WIEN, Štefan Kropfič daje veliki broj koncerata u svim muzičkim centrima.

Sopstveni ciklus sa Jess-Trio-Wien u Mocartovoj sali Bečke koncertne dvorane.

Intenzivni koncertni nastupi sa pianistkinjom Barbarom Mozer kao duo.

Brojne gramofonske ploče i CD objavljene kod EMI i Gramole.

Od 1992. – 2006. godine profesor na Pokrajinskom konzervatorijumu „Jozef Hajdn“ u Ajzenštatu (Eisenstadt).

U 2004. godini imenovanje za univerzitetskog profesora za violončelo na Univerzitetu za muziku i likovnu umjestnost u Beču. Isto tako, u 2006. godini imenovan je kao predsjednik Instituta za gudačke instrumente Bečkog univerziteta za muziku i likovnu umjetnost.