Koncertna sezona 2010/2011.

Koncertne Sezone

Radovan Papović

RADOVAN PAPOVIĆ je rođen 1950. godine u Herceg-Novom. Srednju muzičku školu završio je u Podgorici, a Muzičku akademiju, odsjek za dirigovanje u Beogradu, u klasi Predraga Miloševića. Magistrirao je na Muzičkoj akademiji u Sarajevu.

Više od dvije decenije vodio je  Simfonijski i kamerni orkestar RTV Crne Gore,  a uporedo sa tim  i hor  hor „Stanko Dragojević“ u Podgorici, nastupajući širom Jugoslavije, kao i u Rusiji, Češkoj,Mađarskoj, Italiji.

Sa ovim i drugim ansamblima sa kojima je sarađivao premijerno je u Crnoj Gori izveo mnoga djela, između ostalih „Gloriju“ Antonija Vivaldija, djelove „Liturgije“ i „Opela“ Stevana Mokranjca, „Misu“ Andrea Kaplea,.

Snimio je skoro sve horske i vokalno-instrumentalne kompozicije crnogorskih autora.

Od 1980. Godine angažovan je na Muzičkoj akademiji  u Podgorici ( Cetinju ), gdje je formirao i vodio  ženski kamerni hor Muzičke akademije,. Sa ovim ansamblom je na saveznim festivalima i takmičenjima studenata muzičkih akademija Jugoslavije
osvajao prve nagrade 1982, 1984, 1986. i 1989. Godine a imao je i zapažen nastup na Međunarodnom takmičenju horova u Klivlendu (Engleska).

Dugo godina je bio stalni učesnik festivala „Dani muzike“, sarađujući sa umjetnicima poput Jovana Kolundžije, Maje Dešpalj, Jadranke Jovanović, Pjetra Kavalijerija, Aleksandra Bajeva, Jožea Falauta, kao i sa brojnime crnogorskim umjetnicima.
Redovni je profesor na Muzičkoj akademiji na Cetinju.

Tibor Kerkereš

TIBOR KEREKEŠ je rođen 1968. godine u Subotici ( Srbija). Trubu je počeo da svira u devetoj godini. Imao je više profesora, ali je zanimljivo da ni jedan nije bio trubač, Zilih i Kočmar su bili hornisti, Tokodi trombonista. Uprkos tome, kao učenik muzičke škole redovno je dobijao prve nagrade na jugoslovenskim takmičenjima..

Godine 1987. je upisao Muzičku akademiju u Ljubljani kod prof. Antona Grčara, da bi već naredne godine pobijedio na prestižnom Takmičenja mladih umjetnika u Zagrebu.Diplomirao je 1992. godine, a magistrirao 1994. u klasi kod istog profesora, dobivši najveće studentsko priznanje, Prešernovu nagradu.

Usavršavao se na seminaru u Greiskirchenu kod prof. iz Pariza, Pierre Thibauda, i u Budimpešti kod izvanrednog trubača Gyergya Geigera.

Od 1988. godine je stalni član Slovenske filharmonije i prvi solista orkestra.

Angažovan je kao vanredni profesor trube i kamerne muzike na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, a već nekoliko godina aktivan je kao profesor na međunarodnim radionicama za duvačke instrumente u Tivtu.

Sarađivao je sa mnogim poznatim solistima poput: Branimira Slokara, Stanka Arnold,, Philipe Jones, Vinka Globokara, Irene Grafenauer i velikimdirigentima kao što su:  Carlos Kleiber, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Jurij Simonov…

Izdao je dva solo CD-a: Barokni muzički izvodi i Koncerti za trubu XX vijeka.

 

Rudina Ciko

Istaknuta albanska pijanistkinja RUDINA CIKO je diplomirala sa najvišom ocjenom na Fakultetu muzičke umjetnosti u Tirani (1984), a od 1990. godine je profesor klavira na istoj instituciji. Godine 1995. specijalizirala je na Konzervatorijumu Đ. Verdi, u Milanu i Konzervatorijumu "Luka Marencio" u Breši (Italija). Godine 1996. predavala je na postdiplomskim studijama iz klavira na Akademiji za muziku u Bukureštu, u klasi prof. I. Vovu. Godine 2000. specijalizirala je na CNS u Parizu, u klasi prof. G. Fremi.

Pored pedagoške aktivnosti, Rudina Ciko angažovana je kao solista i izvođač u različitim kamernim ansamblima. Realizovala je brojne koncerte sa orkestrom Radio-televizije Albanije, Nacionalnom operskom kućom, Akademijom umjetnosti u Tirani.
Učesnik je na festivalima i kulturnim manifestacijama u Tirani: "Dani nove albanske muzike", "Internacionalni dani kamerne muzike", "Šopenov festival" i dr.

Koncertne nastupe snimala je za Radio Tiranu, Albansku televiziju i privatne TV stanice. Nastupala je u Albaniji, Italiji, Francuskoj, Austriji, Grčkoj, Makedoniji i Španiji.

Pored izvođačke djelatnosti angažovana je kao profesor klavira na Akademiji umjetnosti u Tirani.

Petar Čulić

Petar Čulić (1986) je diplomirao na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu u  klasi. prof. Gorana Listeša. Postdiplomske studije je završio na Koblenz International Guitar Academy u klasi prof. Huberta Kapela ( Njemačka).

Do danas bilježi više od 300 uspješnih solističkih resitala i  više od 800 nastupa u  Evropi. Posebno treba izdvojiti nastup na Norfolk and Norwich festivalu u Velikoj Britaniji 2006. koji okuplja najveća svjetska imena u muzici.

Kao solista osvojio je ukupno 33 nagrade, od čega 21 prvu, a ove godine je pobjedio na konkursu Nikšić guitar fest-a.

Dobitnik je nagrade Opštine Dugi Rat za dostignuća na području muzičkog i kulturnog stvaralaštva i dvije Rektorove nagrade u akademskoj 2005/2006 godini. Inicijator je i osnivač Splitskog gitarističkog fetivala. Vodi ljetnju školu u Omišu. Član je stručnog žirija na hrvatskim i međunarodnim takmičenjima (Concorso di Gorizia, Guitar art Festival, Male žice Dalmacije, Porečki Tirando,…).Održava majstorske kurseve kako u Hrvatskoj tako i u ostalim državama Evrope. Godine 2005. u Splitu je promovisao svoj prvi CD.

Predaje gitaru u osnovnoj muzičkoj školi „Lovro Matačić“ u Omišu, muzičkoj školi „Josip Hatze“ u Splitu i muzičkoj školi u Makarskoj.

Elina Duni

Rođena u Tirani (1981) u porodici muzičara, ELINA DUNI je sa pet godina počela da svira violinu. Na Conservatoitre de Musique u Ženevi učila je klasičnu muziku na klaviru da bi nakon toga nastavila na džez odsjeku College de Saussure. Od 2000. do 2004. godine svirala je i bila ko-kompozitor muzike u filmu Yilka. Za CD "Retrovizija", koji je snimila sa bendom "Lakuriq" iz Prištine (2005), dobila je specijalnu nagradu "Special Jury Prize" u Tirani.

Studirala je pjevanje i kompoziciju (na džez odsjeku) na Hochschule der Künste u Bernu (2004–2008). Dobitnik je "Friedl Wald" (2007), a naredne godine i "HKB-Best-Trachsel-Stipendium-Zum-Berufseinstieg" stipendije. Tokom 2009. nastupala je na džez festivalima kao što su: Jazzfestival Willisau (CH), Cully Jazz Festival (CH), Jazz festival Schaffhausen (CH), Grenoble Jazz Festival (FR), Festival Jazzycolors Paris (FR) i dr.

Elina Duni je utkala narodne pjesme svoje domovine u savremeni džez (najvišeg kvaliteta). Melodije pune čežnje i ritmova sa Balkana ispunjavaju osjetljive džezi-akustične konture u kojima se posebno ističe agilni i pokretni glas Eline Duni. Sa svojim kvartetom, stvorila je sopstveni žanr.

ELINA DUNI KVARTET je osnovan 2005. godine u Bernu (Švajcarska). Članovi kvarteta su: Elina DUNI • vokal, Kolin VALON • klavir, Patris MORET • kontrabas i Norbert FAMATER • bubnjevi.

Od osnivanja nastupaju na brojnim džez festivalima i u džez klubovima širom Evrope. Realizovali su dva CD-a: CD Baresha (2008) i Lume, Lume (2010).

Đulijano Bertoco

Đulijano Bertoco je diplomirao na državnom Konzervatorijumu u Veroni, na odsjeku za klarinet. Potom se usavršavao na kursevima kod maestra Gaspara Tirinćantija (Gaspara Tirincanti) i  Karla Listera(Karla Leister). Kao solista i u raznim kamernim formacijama, nastupao je u u Veroni, Đenovi, Veneciji, Milanu, Bolonji i dr. Od 1983. do 1999. nastupao je kao klarinetista, sa orekstrom “Fondazione Arena di Verona”.

Paralelno je završio studije za kompoziciju u Veroni  kod Antonia Zanona.

Pratio je dugogodišnji kurs za dirigovanje na Institutu za muziku  “A. Benvenuti” pod upravom L. Desceva (Ludmil Descev) gdje je po završetku  dobio diplomu “Diploma di Merito”. Takođe se usavršavao na Institutu “I Pomeriggi Musicali di Milano” kod  Gustava Kuna (Gustav Kuhn).

Bio je asistent umjetničkom direktoru, Evropskog koncertnog orkestra sa sjedištem u Parizu (Orchestre des Concertos Europeen), Patriku Krispiniju (Patrick Crispini) na Internacionalnom kursu muzike u Verbaniji.

Đulijano Bertoco je počasni dirigent orkestra “D. Fantoni”, predsjednik filharmonijskog udruženja “Societa Filarmonica di Isola della Scala 1847”, umjetnički direktor simfonijskog orkestra Veronese “ I. Montemezzi”.

Sarađivao je sa brojnim ansamblima među kojima treba pomenuti: Orkestar filharmonije iz Plovdiva, orkestar “I Pomeriggi Musicali di Milano”, “Orchestra da Camera di Conegliano Veneto”, Filharmonijski orkestar iz Verone.

Ratimir Martinović 

Ratimir Martinović  rođen je u Kotoru, gdje je završio nižu muzičku skolu. Školovanje je nastavio u Novom Sadu u muzičkoj školi «Isidor Bajić« i na Akademiji umjetnosti u klasi prof. Kemala Gekića gdje je diplomirao, a potom i magistrirao 2002. godine. 

Usavršavao se kod poznatih pedagoga kao što su Karl-Heinz Kammerling, Hiroko Nakamura, Jacques Rouvier, Arie Vardi, Sergio Perticaroli, Arbo Valdma

Nastupio je na preko tri stotine i pedeset resitala, kamernih koncerata, koncerata sa orkestrom. Gostovao je u Rimu, Buenos Airesu, Salcburgu, Bonu, Huarezu, Firenci, Taipeiu, Majamiju, Helsinkiju, Londonu, Zagrebu, Parizu, Luksemburgu, Varšavi, Srbiji, Crnoj Gori.

Martinović je nastupao kao solista sa orkestrima: Berlinski simfonijski orkestar,  Beogradska filharmonija, Miami Piano festival in Lecce Orchestra, Novosadski kamerni orkestar, Helsingborški simfonijski orkestar, Gudači sv. Đorđa, Simfonijski orkestar Radio-Televizije Srbije, Simfonijski orkestar Akademije umetnosti Novi Sad, Vojvođanski simfoničari, Vojvođanska omladinska filharmonija, Young European Solists, Simfonijski orkestar ''Stanislav Binički'', Niški simfonijski orkestar, Tapiolla simfonietta, kamerni orkestar  Ciuddad de Juarez; sarađujući sa sa dirigentima: Emil Tabakov, Peter Sundkvist, Jorge Ulliarte, Carlos Garcia Ruiz, David Porceline, William Noll, Aleksandar Ostrovsky i dr.

Učestvovao je na festivalima: Festival nacija (Rim), International Music Festival (Ushuaia, Argentina),  Pianorama Music Festival, (Firenca), Sarajevska zima (Sarajevo), Miami Piano Festival in Lecce (Italija),  Beethoven Fest (Bon), NOMUS (Novi Sad), BEMUS(Beograd),Grad teatar (Budva), Masterseries(Koper,Slovenia)... 

Na brojnim domaćim i međunarodnim takmičenjima osvajao je zapažene rezultate.

Snimao je za RTCG, RTS, POLTEL (Poljska), Deutche Welle (Nemacka), KCN (USA), NHK (Japan), SWT (Svedska), RTV Luksemburg. Ostvaruje uspješnu saradnju sa rediteljem Miškom Milojevićem na području vizuelizacije klasične muzike. Do sada je snimio sedam spotova za produkciju RTCG i RTS, od kojih su neki sa velikim uspjehom prikazivani na festivalima u Evropi. O Martinoviću  je do sada  snimljeno pet dokumentarnih emisija (u produkciji RTS - TVB, TV NS, RTCG, KCN, USA), od kojih je poslednja, 2004. godine u produkciji RTS-a pod nazivom »Nebo i duša«, osvojila prestižnu prvu nagradu u konkurenciji umjetničke muzike na međunarodnom televizijskom festivalu u Albeni, Bugarska.                                                 

Dirigentski debi ostvario je 2002. godine sa Novosadskim kamernim orkestrom dirigujući i svirajući djela V.A.Mocarta i J. Hajdna.                                                       
Osnivač je i umjetnički direktor Kotor Art-a.                                    

Predsjednik je Evropske Asocijacije Klavirskih Pedagoga Crne Gore (EPTA Montenegro).                                   

Djeluje kao vanredni profesor na Akademiji umjetnosti u Novom Sadu.

Marilin Fraskone

Nastupe francuske pijanistkinje Marilin Fraskone, odlikuje senzitivnost, imaginacija i poetski lirizam, a kritika i novinari je često porede sa mladom Martom Argerič. Njena harizma i izuzetne izvođačke sposobnosti razvijene su pod uticajem kultura dvije zemlje: Francuske, gdje je sticala prve poduke iz klavira na Ecole Normale A.Cortot kod Annie d Arco i Vadima Sakharova, i Rusije. Zahvaljujući donaciji Ministarstva kulture Francuske studirala je u Moskvi, Na Konzervatorijumu Čajkovski u klasi Natiale Trull i Sergeja Dorenskog.

Od osvajanja specijalne nagrade na Međunarodnom takmičenju  „Šopen“ u Republici Češkoj (1995.godine) Marilin redovno nastupa u Evropi, Aziji i Brazilu. Učesnik je na brojnim festivalima, neki od njih su: La Roque d’Anthéron, Radio France Montpelje, Touraine Musical Festival, Sintra (Portugalija), Chopin at Duzhniki Zdroj (Poljska), Winter Musical Evenings (Ukrajina), Montbenon at Lausanne (Švajcarska), O Ano Da França No Brasil (Sao Paulo).

Od  strane francuskog saveza izabrana je za koncertne turneje i majstorske kurseve u Rusiji, Indoneziji i Brazilu.

Snimila je CD sa djelima kompozitora Franca Lista/Morisa Ravela, Sergeja Rahmanjinova, Modesta Musorgskog/Frederika Šopena. Za interpretacije djela ovih autora nagrađena je od strane Diapason dor, Gramophone Magazin, Geijutsu Japan Magazine.

Član je žirija na Međunarodnom pijanističkom takmičenju  „The Muse“ u Grčkoj.

Dan Žu

Nazivan "jednim od najznačajnijih mladih kineskih umjetnika današnjice" od strane Gramofon magazina, i "umjetnikom odmjerenog  i lijepog tona " (Strad magazin), Dan Žu je stekao svjetsku reputaciju i priznanja. Redovno nastupa u Sjevernoj Americi, Evropi i Aziji sa Belgijskim nacionalnim orkestrom, Nacionalnim simfonijskim orkestrom Kine, Filharmonijom Hong Konga, Nacionalnim orkestrom Francuske, Simfonijskim orkestrom Hamburga, Šangajskim simfonijskim orkestrom, Simfonijskim orkestrom Montreala,  Kraljevskim kamernim orkestrom Valonije. Kao kamerni muzičar sarađivao je sa umjetnicima kao što su Filip Antremon, Ričard Gude, Pol Mejer, Žan-Iv Tibo, na festivalima Marlboro (SAD), Prade-Kazals, Pon-Levi, Živerni, (Francuska) i Spoleto festival (Italija).

Sezonu  2009-10 započeo je nastupom sa Orkestrom Sjeverne Holandije,  odmah nakon turneje u Južnoj Africi a nastavio sa  Voterburi Simfoni i Novom filharmonijom Nju Džersija.U Parizu je imao resital u Grand Salonu, zatim u Vašingtonu a  pojavljuje se i na  Festivalu kamerne muzike u Hong Kongu sa Šangajskom sinfonietom i Makao simfnijom. Uslijedili su resitali u Londonu (Britanskom muzeju), Njujorku (Karnegi holu), Meksiko Sitiju (Festival de Meksiko), Parizu ( Dvorana Gavo ) i Vašingtonu (Nacionalna galerija umjetnosti), kao i nastupi sa Filipom Antremonom i na Gitlis festivalu u Holandiji.

Dan Žu  je ostvario turneju u petnaest gradova Njemačke i Engleske sa Minhenskim simfonijskim orkestrom, nastupao sa Vitold Lutoslavski filharmonijom u Poljskoj, Bečkim kamernim orkestrom na Santo-Domingo festivalu, sa Lang Langom i Kineskom filharmonijom  na novogodišnjem koncertu u Pekingu. Njegove nastupe su emitovali  CBC (Kanada), NHK (Japan), radio-Francuska, kao i RAI (Italija). Sa pijanistom Antremonom, za švajcarsku kompaniju Kaskavel snimio je CD sa sonatama Sezara Franka, koji je nagrađen od strane uglednog časopisa  L Mond de la muzik.

Dan Žu je pobjednik i laureat nekoliko prestižnih međunarodnih takmičenja, uključujući Konkurs kraljice Elizabete u Briselu, međunarodno takmičenje u Montrealu,  Sendaj  takmičenje u Japanu i Kini i Međunarodno takmičenje, Valdo Majo.

Porijeklom iz Pekinga Dan Žu, , svoj prvi javni nastup imao je u devetoj godini, izvođenjem  Mendelsonovog Koncerta za violinu i orkestar. U dvanaestoj godini  upisao je  Centralni konzervatorijum  u Pekingu, gdje je studirao sa Ksiao-zi Huang. Četiri godine kasnije  dobio je stipendiju Aleksis Gregori za studije  (sa Lusi Robert) na Mans Koledž of mjuzik u Njujorku. U osamnaestoj  godini debitovao je u  Karnegi holu, izvođenjem Koncerta za violinu i orkestar P.I.Čajkovskog pod upravom Dejvida  Džilberta. Njegovo interesovanje za druge umjetničke oblasti povezalo ga je sa slavnom francuskom grupom arhitekata, Arte-Šarpentie sa kojom je  realizovao niz kreativnih projekata u Parizu i Šangaju.

Dan Žu živi u Njujorku, i svira na Karlo Antonio Testore violini iz 1763., koju je velikodušno dobio od Aleksis Gregori Fondacije.

Darko Brlek

Nakon diplomiranja na Muzičkoj akademiji u Ljubljani, u klasi profesora Mihaela Gunzeka, klarinetista Darko Brlek nastavio je studije kod prvog klarinetiste Berlinske filharmonje Aloisa Brandhofera i prof. Kovača u Gracu. Kao student bio je dobitnik mnogih nagrada i priznanja, između ostalih i Prešerenove studentske nagrade. Godine 1993. zajedno sa violončelistom Igorom Škerjancom i pijanistom Vladimirom Mlinaričem, osnovao je Trio Luwigana sa kojim su nastupali u Sloveniji, Evropi i SAD, a takođe snimili i CD. 1998. godine su primili najveću nagradu u Sloveniji za muzičku interpretaciju – „The Betetto’s”.

Kao solista Darko Brlek je sarađivao sa čuvenim dirigentima poput: Krištofa Pendereckog, Maka Letonje, Antona Nanuta, Jurija Bašmeta, Emila Tabakova, Lorena Petigarda... Nastupao sa uglednim orkestrima: Moskovskim kamernim orkestrom, Meksičkim državnim orkestrom, Njemačkim kamernim orkestrom, Litvanskim nacionalnim orkestrom, Kanskim simfonijskim orkestrom, kao i sa poznatim kvartetima: Bartok kvartet, Kodaly kvartet, Debisi kvartet...  Na koncertnim scenama u Evropi, SAD, Aziji i Južnoj Americi interpretirao je klasični i moderni repertoar, kao i kompozicije koje su pisane specijalno za njega.

Darko Brlek je direktor Ljubljanskog muzičkog festivala i predsjednik  Evropske organizacije muzičkih festivala. Dobitnik je  nagrade „Oton Župančić“  koju dodjeljuje grad Ljubljana za izuzetan doprinos u kulturi.

Miroslav Homen

MIROSLAV HOMEN rođen je u Dubrovniku 1940. godine. Srednje  obrazovanje stekao je u Kotoru (Klasična gimnazija i Srednja muzička škola). Na Muzičkoj akademiji u Sarajevu studirao je kompoziciju i diplomirao na odsjeku za dirigovanje 1966. godine u klasi profesora Mladena Pozajića.

Gotovo tri decenije bio je dirigent Sarajevske opere i baleta a u jednom periodu i direktor Sarajevske opere i Filharmonije. Kao operski i simfonijski dirigent gostovao je širom prethodne Jugoslavije i mnogim zemljama Evrope. Od 1962. do 1991. godine bio je umjetnički vođa  hora Slobododan Princip – Seljo u Sarajevu sa kojim je osvojio  mnoge domaće i međunarodne nagrade. Utemeljio  je kamerni hor Muzičke omladine BiH i hor Hrvatskog kulturnog umjetničkog društva Napredak.

Svoju dugogodišnju pedagošku djelatnost vezao je za Muzičku akademiju u Sarajevu gdje je bio profesor za  predmete Hor, Horsko dirigovanje, Studij operskih uloga i Korepeticija opera, a posljednjih nekoliko godina angažovan je  na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli.

Od 1992. godine bio je šef dirigent a zatim i upravnik opere Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci. Stalni je gost dirigent Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu. Utemeljitelj je i umjetnički vođa mješovitog hora INK-a u Puli.

Nazar Kožuhar

KOZHUKHAR, NazarNazar Kožuhar (1969), violinista, violista, dirigent, osnivač i vođa ansambla solista „The Pocket Symphony“, kreativni pokretač i izvođač velikog broja projekata u oblasti stare i moderne muzike (od ranog baroka do post-avangarde).

Muzičko obrazovanje je stekao na Centralnoj muzičkoj školi (profesori E. Giljels, E. Čugajeva)i na  Moskovskom državnom konzervatorijumu Čajkovski (1987-1994), u klasi Olega Kagana, gdje je bio asistent stažista. Diplomu umjetnika je stekao i na Univerzitetu Boston 1993. (prof. I. Mazurkevič – moderna violina i prof. C. Liberman – barokna violina) a kao simfonijski dirigent u klasi G. Roždenstvenskog (Moskovski konzervatorijum, 2000. godine).

Dobitnik nagrada na međunarodnim takmičenjima – Nacionalno takmičenje violinista D. Ojstrah (Odessa, 1988);  Međunarodno takmičenje violinista (Amsterdam, 1995).

Od 1996. do 2002. bio je profesor moderne/barokne violine i kamerne muzike na Moskovskom državnom konzervatorijumu, gdje je osnovao katedru istorijske i moderne izvođačke umjetnosti. Od 1996. je solista Moskovske državne filharmonije. Organizator je i učesnik mnogih međunarodnih festivala. Sarađivao je sa umjetnicima kao što su: S. Rihter, N. Gutman, T. Grindenko, E. Virsaladze, A. Ljubimov, A. Rudin, Dang Tajšon, M. Hazelbeck, M. van Egmont i drugi.

Godine 1995. Nazar Kožuhar je formirao ansambl solista  „The Pocket Symphony“ koji je osvojio nagradu na „Međunarodnom takmičenju ansambala rane muzike „Van Wassenaer“ (Hag, 1996).

Proteklih sezona N. Kožuhar je svirao violu, violu d'amore i violu da gamba. Pored barokne, nova muzika je područje izrazitog interesovanja Nazara Kožuhara i njegovog ansambla „The Pocket Symphony“; izveli su ruske premijere djela mnogih savremenih kompozitora (G. Kancheli, A. Part, D. Yanov-Yanovsky, A. Schnittke, K. Schtokhausen, M. Nyman, Ph.Glass, P. Karmanov, A. Aigui, J. Cage...).

Vladana Perović

Vladana Perović (Crna Gora) pohađa Srednju muzičku školu Vasa Pavić u klasi prof. I. Marković. Klavir je počela svirati sa pet godina i od tada učestvuje na mnogim takmičenjima, festivalima i majstorskim kursevima. Dobitnik je velikog broja prvih i specijalnih nagrada na mnogim domaćim i internacionalnim takmičenjima: Barleta, Bar, Niš, Ankona, Kotor, Beograd, Raguza, Rim... Na takmičenju u Rimu 2009. godine bila je laureat takmičenja i dobila srebrnu medalju predsjednika Republike Italije. Kao jedan od pobjednika velikog internacionalnog takmičenja IBLA Grand Prize, svirala je na koncertu pobjednika u Carnegie Hall-u u Njujorku. Godine 2009. svirala je sa Beogradskim simfonijskim orkestrom mladih u Kotoru, a potom imala niz solističkih koncerata u Sankt Peterburgu. Učestvovala je na majstorskim kursevima kod V. Krpana, A. Sokolova, B. Kraljevića, V. Kovač, Đ. Raps, a u posljednje vrijeme sarađuje sa prof. A. Serdarom.

Vladimir Bočkarjov 

IMG_0011VLADIMIR BOČKARJOV je diplomirao na Moskovskom državnom konzervatorijumu „Čajkovski“ u klasi prof. Lava Naumova, jednog od najuspješnijih predstavnika pijanističke škole čuvenog  G. Nejgauza.

Laureat je  prvih nagrada na brojnim takmičenjima u SSSR-u ( 1964, 1965, 1967. godine) i dobitnik specijalne diplome Svesaveznog takmičenju „Čajkovski“ 1969. godine, koju mu je dodijelio žiri pod presjedavanjem Emila Gileljsa.

Tokom dvadeset godina njegova pedagoška djelatnost bila je vezana  za moskovsku državnu akademiju „Gnjesinih“. Uporedo sa pedagoškim djelovanjem nastupao je širom Sovjetskog Saveza, Mongoliji, Alžiru, SAD-u, Italiji. . Od 1992. godine živi i radi u Crnoj Gori kao profesor klavira na Muzičkoj akademiji na Cetinju.

Bio je član žirija na Međunarodnim takmičenjima u Beogradu, Nišu, Banja Luci, Crotoneu /Italija/.  Držao je majstorske kurseve u Moskvi (za polaznike iz SAD i Japana),Crnoj Gori, Češkoj, SAD i BiH. Njegovi diplomirani studenti djeluju u Evropi, Aziji, Americi, Australiji.
Nastupao je na muzičkim festivalima u Baru, Budvi, Podgorici, Beogradu, Kotoru, sa nacionalnim orkestrima Rusije, Alžira, Crne Gore i kamernim ansamblima „Leopolis Strings“ i „Kotor art“.

Dekan je na Muzičkoj akademiji na Cetinju i počasni  predsjednik EPTA u Crnoj Gori.